
Misternie wykonane przedmioty będące elementem ważnych rytuałów, barwne kreacje i dodatki ukazujące dbałość o najmniejszy detal – to wszystko można było obejrzeć na wystawie pt. ”Dziedzictwo kulturowe narodu marokańskiego”, którą przygotowała Polsko-Marokańska Fundacja Agan dla studentów Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.
Przez blisko dwa tygodnie, w dniach od 4 do 18 listopada, akademickie korytarze zdobiła ekspozycja ukazująca kulturę i zwyczaje marokańskie. Skłaniała ona studentów do dyskusji, a także często do zdjęć na jej tle.
– Maroko przyciąga Polaków swą wielobarwnością i egzotyką. Osoby przechodzące przez hol główny lub spędzające tam przerwy pomiędzy zajęciami wykazywały bardzo duże zainteresowanie wystawą – mówi dr Cecylia Tatoj z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.



Ekspozycja obejmowała takie rekwizyty jak m.in. Teyafer, zestaw niezbędny do przygotowania ceremoniału miętowej herbaty czy Guelssa Del Henna, czyli kącik z henną dla panny młodej wyposażony w przybory niezbędne do dekorowania ciała łącznie z Kaftanem, czyli zieloną kreacją przyodziewaną przez przyszłą małżonkę. Uwagę uczestników skupiały także ręcznie szyte tradycyjne stroje i zjawiskowa berberyjska biżuteria noszona na specjalne okazje.
Wystawa odbyła się dzięki współpracy z przedstawicielami kierunku Filologia Romańska Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego.